Członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos” może zostać osoba fizyczna (pełnoletnia), która złoży deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia, zobowiąże się do przestrzegania postanowień Statutu Stowarzyszenia oraz do realizacji celów Stowarzyszenia poprzez wspólne aktywne podejmowanie działań na rzecz chorych.
Stowarzyszenie "Przekreślony Kłos" jest klasyczną organizacją pacjencką i wolontariacką, która nie zatrudnia pracowników, nie prowadzi działalności gospodarczej, a oferowane działania zależą od aktywności członków i osób wspierających Stowarzyszenie oraz pozyskanych środków finansowych. Od wszystkich członków Stowarzyszenia oczekujemy czynnego udziału w organizowaniu różnych przedsięwzięć, które służą im samym oraz innym chorym na celiakię, a także pozyskiwania środków finansowych na tę działalność.
Osoba deklarująca wstąpienie do Stowarzyszenia zostaje Członkiem Stowarzyszenia:
- po dostarczeniu do Zarządu Stowarzyszenia wypełnionej i podpisanej deklaracji. Deklarację (w oryginale) należy przesłać pocztą na adres dla korespondencji: Stowarzyszenie „Przekreślony Kłos”; 85-950 Bydgoszcz 1; skrytka pocztowa nr 76;
- wraz ze złożoną deklaracją określi, w jakie działania realizowane przez Stowarzyszenie pragnie się włączyć (działania związane z organizacją imprez oraz pozyskaniem środków na tę działalność);
- zapłaceniu składki członkowskiej za rok kalendarzowy, w którym wstępuje (składkę należy uiścić w ciągu 14 dni od otrzymania informacji od Zarządu Stowarzyszenia o przyjęciu do grona członków).
Członek Stowarzyszenia jeżeli jest osobą chorą wymagającą stosowania diety bezglutenowej zostaje beneficjentem działań Stowarzyszenia na zasadach ogólnych określonych w Statucie Stowarzyszenia. Znaczna część działań Stowarzyszenie jest dotowana ze środków publicznych, dlatego od beneficjentów wymagane jest przedłożenie dokumentu lekarskiego stwierdzającego chorobę, która powoduje konieczność stosowania diety bezglutenowej. Ponieważ diagnostykę w kierunku celiakii, może przeprowadzić jedynie lekarz gastroenterolog, to osoba chora na celiakię musi przedstawić dokument wystawiony przez lekarza specjalistę gastroenterologa lub kserokopię wypisu szpitalnego (z diagnozą). Dokumenty muszą być przesłane w formacie "pdf".
Dokumenty związane z przynależnością do Stowarzyszenia można składać drogą mailową, ale wyłącznie jako skany (w wysokiej rozdzielczości) w formacie "pdf" ponieważ zdjęcia dokumentów nie są uznawane za dokument. Składając dokumenty drogą mailową dodatkowo samą deklarację członkowską należy przesłać również jako dokument w oryginale na nasz adres do korespondencji pocztowej.
Deklaracja członkowska